NSFA SAP League – Trial Information

The goal of the NSFA SAP League is to improve development opportunities for players and coaches within our local football clubs, while also underpinning the Northern Tigers SAP and the NSFA Super League and Diamond League competitions.

The NSFA SAP League will be managed by NSFA and Northern Tigers Technical Director Jason Eagar, and further supports the strategic objectives of the NSFA in providing professionally run development pathways for aspirational NSFA footballers.

NSFA SAP League Clubs

Berowra FC

Chatswood Rangers

Hornsby Heights FC

Kissing Point FC

Lane Cove FC

Lindfield FC

Mount Colah FC

Northbridge FC

North Sydney United

St Ives FC

Turramurra United

West Pymble FC

 

These clubs successfully applied for a NSFA SAP League licence and will enter teams in the Under 8, Under 9, Under 10 and Under 11 age groups, with North Sydney, Lindfield and Northbridge entering two NSFA SAP teams per age group. All other clubs will have one NSFA SAP team per age group, creating a 15-team league with 15 match days and two gala days.

Trial details that have been provided to NSFA by clubs are listed below on this page.

Upon registering for trials, players/parents can request a breakdown of a club’s SAP League registration fees (using a template supplied by NSFA) to ensure full transparency of costs associated with the program.

Berowra

U8 (Born 2012)

Trial 1 – Sunday, 3 November 2019 – 9:00 – Asquith Boys High School (grass field)

Trial 2 – Sunday, 10 November 2019 – 9:00 – Asquith Boys High School (grass field)

U9 (Born 2011)

Trial 1 – Sunday, 3 November 2019 – 10:15 – Asquith Boys High School (grass field)

Trial 2 – Sunday, 10 November 2019 – 10:15 – Asquith Boys High School (grass field)

U10 (Born 2010)

Trial 1 – Sunday, 3 November 2019 – 11:30 – Asquith Boys High School (grass field)

Trial 2 – Sunday, 10 November 2019 – 11:30 – Asquith Boys High School (grass field)

U11 (Born 2009)

Trial 1 – Sunday, 3 November 2019 – 12:45 – North Turramurra Recreation Area

Trial 2 – Sunday, 10 November 2019 – 12:45 – North Turramurra Recreation Area

Trial Registration Link

Chatswood Rangers

U8 (Born 2012) and U9 (Born 2011)

Trial 1 – Friday, 8 November 2019 – 18:45 – Chatswood High School

Trial 2 – Friday, 15 November 2019 – 18:45 – Chatswood High School

U10 (Born 2010) and U11 (Born 2009)

Trial 1 – Friday, 8 November 2019 – 20:00 – Chatswood High School

Trial 2 – Friday, 15 November 2019 – 20:00 – Chatswood High School

Trial Registration Link

Hornsby Heights

U8 (Born 2012) and U9 (Born 2011)

Trial 1 – Sunday, 3 November 2019 – 9:00 – North Turramurra Recreation Area

Trial 2 – Sunday, 10 November 2019 – 15:30 – North Turramurra Recreation Area

U10 (Born 2010) and U11 (Born 2009)

Trial 1 – Sunday, 3 November 2019 – 10:00 – North Turramurra Recreation Area

Trial 2 – Sunday, 10 November 2019 – 16:30 – North Turramurra Recreation Area

Trial Registration Link

Kissing Point

U8 (Born 2012) and U9 (Born 2011)

Trial 1 – Sunday, 3 November 2019 – 15:30 – Charles Bean Oval, Lindfield

Trial 2 – Sunday, 10 November 2019 – 15:30 – Charles Bean Oval, Lindfield

U10 (Born 2010) and U11 (Born 2009)

Trial 1 – Sunday, 3 November 2019 – 16:45 – Charles Bean Oval, Lindfield

Trial 2 – Sunday, 10 November 2019 – 16:45 – Charles Bean Oval, Lindfield

Trial Registration Link

Lane Cove

U8 (Born 2012), U9 (Born 2011) and U10 (Born 2010)

Trial 1 – Thursday, 7 November 2019 – 16:00 – Blackman Park, Lloyd Rees Dr, Lane Cove West

Trial 2 – Thursday, 14 November 2019 – 16:00 – Blackman Park, Lloyd Rees Dr, Lane Cove West

U11 (Born 2009)

Trial 1 – Thursday, 7 November 2019 – 17:15 – Blackman Park, Lloyd Rees Dr, Lane Cove West

Trial 2 – Thursday, 14 November 2019 – 17:15 – Blackman Park, Lloyd Rees Dr, Lane Cove West

Trial Registration Link

Lindfield

U8 (Born 2012)

Trial 1 – Sunday, 17 November 2019 – 9:00 – Lindfield Sports Centre

Trial 2 – Sunday, 24 November 2019 – 9:00 – Lindfield Sports Centre

U9 (Born 2011)

Trial 1 – Sunday, 17 November 2019 – 10:30 – Lindfield Sports Centre

Trial 2 – Sunday, 24 November 2019 – 10:30 – Lindfield Sports Centre

U10 (Born 2010)

Trial 1 – Sunday, 17 November 2019 – 15:00 – Lindfield Sports Centre

Trial 2 – Sunday, 24 November 2019 – 15:00 – Lindfield Sports Centre

U11 (Born 2009)

Trial 1 – Sunday, 17 November 2019 – 16:30 – Lindfield Sports Centre

Trial 2 – Sunday, 24 November 2019 – 16:30 – Lindfield Sports Centre

Trial Registration Link

Mount Colah

U8 (Born 2012)

Trial 1 – Sunday, 3 November 2019 – 15:30 – North Turramurra Recreation Area

Trial 2 – Saturday, 9 November 2019 – 15:30 – North Turramurra Recreation Area

U9 (Born 2011)

Trial 1 – Sunday, 3 November 2019 – 16:00 – North Turramurra Recreation Area

Trial 2 – Saturday, 9 November 2019 – 16:00 – North Turramurra Recreation Area

U10 (Born 2010) and U11 (Born 2009)

Trial 1 – Sunday, 3 November 2019 – 17:00 – North Turramurra Recreation Area

Trial 2 – Saturday, 9 November 2019 – 17:00 – North Turramurra Recreation Area

Trial Registration Link

North Sydney United

U8 (Born 2012) and U9 (Born 2011)

Trial 1 – Saturday, 2 November 2019 – 8:00 – Cammeray Oval

Trial 2 – Sunday, 3 November 2019 – 8:00 – Cammeray Oval

Trial 3 – Saturday, 9 November 2019 – 8:00 – Cammeray Oval

Trial 4 – Sunday, 10 November 2019 – 8:00 – Cammeray Oval

U10 (Born 2010) and U11 (Born 2009)

Trial 1 – Saturday, 2 November 2019 – 10:00 – Cammeray Oval

Trial 2 – Sunday, 3 November 2019 – 10:00 – Cammeray Oval

Trial 3 – Saturday, 9 November 2019 – 10:00 – Cammeray Oval

Trial 4 – Sunday, 10 November 2019 – 10:00 – Cammeray Oval

Trial Registration Link

Northbridge

U8 (Born 2012)

Trial 1 – Sunday, 3 November 2019 – 10:00 – Thomson Park, Artarmon

Trial 2 – Wednesday, 6 November 2019 – 16:15 – Northbridge Oval

U9 (Born 2011)

Trial 1 – Sunday, 3 November 2019 – 11:30 – Thomson Park, Artarmon

Trial 2 – Wednesday, 6 November 2019 – 16:15 – Northbridge Oval

U10 (Born 2010)

Trial 1 – Sunday, 3 November 2019 – 13:45 – Thomson Park, Artarmon

Trial 2 – Wednesday, 6 November 2019 – 17:45 – Northbridge Oval

U11 (Born 2009)

Trial 1 – Sunday, 3 November 2019 – 15:15 – Thomson Park, Artarmon

Trial 2 – Wednesday, 6 November 2019 – 17:45 – Northbridge Oval

Trial Registration Link

St Ives

U8 (Born 2012)

Trial 1 – Saturday, 2 November 2019 – 15:30 – North Turramurra Recreation Area

Trial 2 – Sunday, 10 November 2019 – 9:00 – North Turramurra Recreation Area

U9 (Born 2011)

Trial 1 – Saturday, 2 November 2019 – 16:45 – North Turramurra Recreation Area

Trial 2 – Sunday, 10 November 2019 – 10:15 – North Turramurra Recreation Area

U10 (Born 2010)

Trial 1 – Saturday, 2 November 2019 – 15:30 – North Turramurra Recreation Area

Trial 2 – Sunday, 10 November 2019 – 9:00 – North Turramurra Recreation Area

U11 (Born 2009)

Trial 1 – Saturday, 2 November 2019 – 16:45 – North Turramurra Recreation Area

Trial 2 – Sunday, 10 November 2019 – 10:15 – North Turramurra Recreation Area

Trial Registration Link

Turramurra United

U8 (Born 2012) and U9 (Born 2011)

Trial 1 – Saturday, 2 November 2019 – 9:00 – North Turramurra Recreation Area

Trial 2 – Sunday, 10 November 2019 – 11:30 – North Turramurra Recreation Area

U10 (Born 2010) and U11 (Born 2009)

Trial 1 – Saturday, 2 November 2019 – 10:15 – North Turramurra Recreation Area

Trial 2 – Sunday, 10 November 2019 – 12:45 – North Turramurra Recreation Area

Trial Registration Link

West Pymble

U8 (Born 2012) and U9 (Born 2011)

Trial 1 – Saturday, 2 November 2019 – 14:30 – Charles Bean Oval, Lindfield

Trial 2 – Saturday, 9 November 2019 – 14:30 – Charles Bean Oval, Lindfield

U10 (Born 2010) and U11 (Born 2009)

Trial 1 – Saturday, 2 November 2019 – 16:00 – Charles Bean Oval, Lindfield

Trial 2 – Saturday, 9 November 2019 – 16:00 – Charles Bean Oval, Lindfield

Trial Registration Link

Our Partners

Auto One
Besteam Sport
FFA
Football NSW
Foundation IT
KDFRA
MiPet
Northern Tigers
Wahroonga Village Podiatry